Przejdź do treści

Konin z drona | LECE W MIASTO™ [4k] – Lece w miasto

    Konin z lotu ptaka | Konin z drona

    ▸ Konin miasto na prawach powiatu oraz siedziba powiatu konińskiego (ziemskiego). Położone w Dolinie Konińskiej nad rzeką Wartą, około 100 km na wschód od Poznania, przy linii kolejowej Poznań–Warszawa, kanale Warta–Gopło i w pobliżu autostrady A2. Ośrodek przemysłu energetycznego i największe miasto wschodniej Wielkopolski.

    Dzieje Konina liczą ponad 700 lat i od zarania związane były z położeniem przy przeprawie przez Wartę, łączącej już w starożytności szlaki handlowe. Na tej podstawie wysunięto hipotezę, że rejon Konina był w pierwszych wiekach naszej ery jednym z punktów etapowych szlaku bursztynowego, identyfikowanym hipotetycznie z miejscowością Setidava (Getidava), wspomnianą przez Ptolemeusza, aleksandryjskiego geografa z II w. n.e.
    Nie zachował się dokument lokacyjny, a najstarsza pisemna informacja potwierdzająca dokonanie reformy miejskiej pochodzi z 1293 r., przyjętym jako symboliczna data nadania praw miejskich. W drugiej połowie XIII w. koniński zespół osadniczy składał się z osady na prawie polskim (znajdującej się na terenie obecnej podmiejskiej wsi Stare Miasto) i gródka drewniano-ziemnego wraz z rozwijającym się podgrodziem, strzegącego przeprawy przez Wartę. Reforma miejska, w połączeniu ze zniszczeniami dokonanymi w czasie najazdu krzyżackiego w 1331 r., ostatecznie przesądziła o przeniesieniu osadnictwa miejskiego na kępę warciańską, stanowiącą współcześnie centrum konińskiej Starówki.
    Brak najazdów i wojen w dobie późnego średniowiecza i renesansu sprzyjały rozwojowi miasta. W okresie odrodzenia działał urodzony w Koninie Jan Zemełka (Zemelius), doktor filozofii i medycyny, fundator dwóch katedr dla Uniwersytetu Krakowskiego: botaniki lekarskiej i anatomii lekarskiej. Rozwój Konina został zahamowany w XVII stuleciu przez klęski elementarne i zniszczenia wojenne potopu szwedzkiego (1655-1660). Na ponad sto lat Konin pogrążył się w gospodarczym i demograficznym regresie.
    W latach 1793–1806 Konin pozostawał pod zaborem pruskim, a według danych z 1793 r. zamieszkiwało w nim 780 osób, z tego ponad 200 pochodzenia żydowskiego. W mieście było wówczas 165 domów, w tym tylko jeden murowany. Po roku 1815 Konin znajdował się w granicach Królestwa Polskiego (1815–1918). W XIX w. Konin stał się miastem wielu kultur i religii. Obok Polaków zamieszkiwali w nim Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Po wybuchu I wojny światowej (1914–1918) miasto znalazło się pod okupacją niemiecką.
    Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. przywrócono powiaty w granicach sprzed 1914 r., a miasto wraz z regionem znalazło się w granicach utworzonego w 1919 r. województwa łódzkiego. Dopiero z dniem 1 kwietnia 1938 r. ówczesny powiat koniński został włączony do województwa poznańskiego, powracając tym samym do Wielkopolski. Tragicznym skutkiem II wojny światowej (1939–1945) było unicestwienie dotychczasowej, wielonarodowej i wielowyznaniowej, struktury ludności miasta. W połowie 1940 r. Niemcy wysiedlili mieszkającą w Koninie ludność żydowską, którą następnie w bestialski sposób zamordowali.
    Podstawą powojennej industrializacji regionu stały się występujące w tej części Wielkopolski złoża węgla brunatnego. Zaczęto go wydobywać jeszcze w okresie okupacji, a w 1946 r. uruchomiono, położoną w podmiejskiej wówczas wsi Marantów, wytwórnię brykietów z węgla brunatnego. W 1950 r. przystąpiono do organizowania wydobycia węgla na skalę wielkoprzemysłową. Trzy lata później rozpoczęto budowę elektrowni „Konin” w Gosławicach (o mocy 625 megawatów), a w 1963 r. przystąpiono do budowy drugiej elektrowni „Pątnów” o zakładanej mocy 1600 megawatów. Stworzony potencjał energetyczny zadecydował o lokalizacji huty aluminium, wybudowanej w latach 1961-1966, wraz z oddaną do użytku w 1972 r. walcownią blach i taśm. Powstały w ten sposób kompleks paliwowo-energetyczno-hutniczy, uzupełniło szereg innych zakładów przemysłowych, wśród nich utworzona w 1966 r. Fabryka Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego.
    Źródło: https://regionwielkopolska.pl/artykuly-dzieje-wielkopolski/konin/

    ▸ Socialmedia:
    YouTube: http://www.youtube.com/c/lecewmiasto
    Facebook: http://www.facebook.com/lecewmiasto
    Website: http://www.lecewmiasto.pl

    ▸ Music:
    Michael FK – Go Back
    Epidemic sound: https://www.epidemicsound.com/referral/man3bw

    ▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
    ✉️ lecewmiasto@gmail.com

    Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved

    #konin #drone #lecewmiasto

    źródło: youtube/ Lece w miasto

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *