Przejdź do treści

Rzeszów z drona | LECE W MIASTO™ [4k] – Lece w miasto

  Rzeszów z drona | Rzeszów z lotu ptaka

  ▸ Rzeszów, miasto będące stolicą utworzonego w 1999 roku województwa podkarpackiego, leżące w południowo – wschodniej Polsce. Stanowi miasto na prawach powiatu, a według najnowszych danych statystycznych, liczy około 180 tysięcy mieszkańców. Rzeszów znajduje się na granicy Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej, nad liczącą 220 kilometrów długości rzeką Wisłok.
  Historię osad na terenie dzisiejszego Rzeszowa potwierdzają wykopaliska archeologiczne dokumentujące odkrycia sprzed 6 tysięcy lat. Między XI a XII wiekiem, z inicjatywy prawdopodobnie Polaków, powstał gród miejski. Prawa miejskie z kolei nadane zostały 19 stycznia 1354 roku, kiedy to Kazimierz III Wielki przekazał miasto Janowi Pakosławicowi ze Stróżysk. Mimo dewastacji w XV wieku, Rzeszów został szybko odbudowany, a na mocy uzyskanych przywilejów zdobył możliwość szybkiego rozwoju. Już wtedy w mieście rozwinęło się m.in. kowalstwo, krawiectwo czy kuśnierstwo. Po bitwie pod Rzeszowem, 13 sierpnia 1769 roku, miasto przez 146 lat wchodziło w skład Imperium Habsburgów. Na powrót wolnym stało się w roku 1845. W czasie II wojny światowej, w Rzeszowie istniało getto żydowskie, które zamieszkiwało około 30% ówczesnych mieszkańców miasta. Większość ze znajdujących się w nim Żydów wywieziono do obozu lub rozstrzelano.

  Obecnie Rzeszów stopniowo powiększa swój obszar i dynamicznie się rozwija.

  W obrębie Rzeszowa znajduje się powstały w 2003 roku rezerwat przyrody Lisia Góra. Jest on położony nad utworzonym w 1973 roku Zbiornikiem Rzeszowskim, liczącym ok. 65 ha powierzchni. Z założenia akwen ten miał pełnić funkcję rekreacyjną oraz stanowić zbiornik retencyjny. Wskutek nanoszenia mułu na terenie obecnego zbiornika powstały liczne wysepki i płycizny, na których dziś gromadzą się przedstawiciele różnego rodzaju flory, w tym na przykład: moczarka kanadyjska, rdestnica pływająca czy szczaw lancetowaty. W Zbiorniku Rzeszowskim spotkać można również lina, amura, żaby wodne oraz kumaki nizinne.

  Przemysł w Rzeszowie skupia się wokół produkcji m.in. sprzętu domowego, odzieżowego, budowlanego oraz farmaceutycznego. Doskonale rozwinięta jest również struktura przemysłu lotniczego, funkcjonująca dzięki rozbudowanemu Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Rzeszów – Jasionka.

  Do najważniejszych atrakcji i zabytków Rzeszowa z pewnością należy zaliczyć:
  ▸Ratusz Miejski znajdujący się na Starym Mieście. Wybudowany został najprawdopodobniej w 1591 roku, jednak obecną neogotycką i neorenesansową formę zyskał w II połowie XIX wieku. W Ratuszu wciąż znajduje się siedziba Urzędu i Prezydenta Miasta.
  ▸wybudowany w latach 1902 – 1906 Zamek, powstały na miejscu zbudowanego ok. XVI wieku zamku Lubomirskich. Pierwotnie planowano jedynie renowację istniejącego zamku, jednak ze względu na jego zły stan podjęto decyzję o całkowitym wyburzeniu.
  ▸Aleja Pod Kasztanami stanowiąca malowniczy deptak z zabytkowymi zabudowami;
  ▸Letni Pałac Lubomirskich, powstały w latach 90. XVII wieku;
  ▸Teatr im. Wandy Siemaszkowej, zbudowany w latach 1890 – 1900 jest obecnie jednym z najważniejszych zabytków Rzeszowa
  ▸założony w 1849 roku Cmentarz żydowski na Czekaju, zdewastowany podczas II wojny światowej. Do czasów współczesnych zachowały się 754 nagrobki;
  ▸wielokrotnie przebudowywana wskutek pożarów Synagoga Staromiejska, pierwotnie powstała w roku 1610.
  Ponadto wartymi zobaczenia są liczne pomniki znajdujące się na terenie miasta, jak np. Pomnik Czynu Rewolucyjnego, Pomnik Ofiar Terroru Hitlerowskiego, Powstańców Styczniowych, pomnik Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki.

  16 czerwca 2002 roku w Rzeszowie otwarta została Hala Podpromie, stanowiąca obecnie jedną z najnowocześniejszych, wielofunkcyjnych hal sportowo-widowiskowych w Polsce. Prócz licznych imprez sportowych z zakresu siatkówki (w tym meczy Ligi Światowej), koszykówki czy łucznictwa, w Hali odbywają się również Targi Budowlane oraz Wystawy Gołębi Rasowych i Psów.
  Źródło: https://e-nocleg.pl/przewodnik-rzeszow/przewodnik.html

  ▸ Socialmedia:
  YouTube: http://www.youtube.com/c/lecewmiasto
  Facebook: http://www.facebook.com/lecewmiasto
  Website: http://www.lecewmiasto.pl

  ▸ Music:
  Caleb Etheridge – Boundless Wonder
  Epidemic sound: https://www.epidemicsound.com/referral/man3bw

  ▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
  ✉️ lecewmiasto@gmail.com

  Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved
  #rzeszow​​ #dron #lecewmiasto

  źródło: youtube/ Lece w miasto

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *