Przejdź do treści

Słupsk z drona | Cinematic | LECE W MIASTO™ [4k] – Lece w miasto

    Słupsk z drona | Słupsk z lotu ptaka

    ▸ Słupsk jest jednym z tych miejsc, które potrafią pozytywnie zaskoczyć odwiedzających je turystów. Miasto może pochwalić się dużą liczbą zabytków i atrakcji. Wśród nich są m.in.: gotyckie bramy, jeden z najstarszych młynów w Polsce, muzeum na Zamku Książąt Pomorskich czy największa w Polsce kolekcja dzieł plastycznych Witkacego. Przez sam środek miasta przepływa rzeka Słupia.

    Wymieniając najważniejsze atrakcje Słupska nie sposób nie wspomnieć o urokliwych muralach ozdabiających bramy i fasady starego miasta, a także o szlaku Niedźwiadków Szczęścia. Jego przejście może sprawić mnóstwo frajdy, i to nie tylko najmłodszym odwiedzającym.

    Historia miasta rozpoczęła się w VIII wieku, kiedy na jednym z pagórków wzniesiono gród obronny. Powstał on na rozwidleniu rzeki Słupi, od której nota bene wywodzi się nazwa Słupsk. Twierdza ta istniała do XIII wieku i nie ma już po niej śladu. Prawdopodobnie znajdowała się w miejscu, gdzie stoi dziś kościół św. Ottona – nazwany tak na cześć Ottona z Bambergu, który przybył w 1124 roku na Pomorze Zachodnie z misją chrystianizacji tych ziem.

    Słupsk prawa miejskie (na prawie lubeckim) otrzymał z rąk księcia gdańskiego Świętopejka II w 1265 roku. Niedługo później powstały klasztory sióstr norbertanek oraz braci dominikanów. Po śmierci ostatniego księcia Pomorza Gdańskiego Mściwoja II w 1294 roku Słupsk na 14 lat włączono w granicach Rzeczypospolitej. W 1307 roku, w efekcie zdrady pomorskiego rodu Święców, władzę nad regionem przejęli Brandenburczycy, którzy w 1310 roku dokonali ponownej lokacji miasta. Zaledwie 7 lat później Słupsk znowu zmienił barwy narodowe, tym razem trafiając w ręce książąt zachodniompomorskich. Kolejne zmiany w tożsamości narodowej przyniósł mieszkańcom 1329 rok, kiedy to z powodu problemów finansowych miasto wydzierżawiono zakonowi krzyżackiemu na okres 12 lat.

    Dług, korzystając z hojnego wsparcia ze strony mieszczan oraz najważniejszych miejskich możnych, wykupił książę Bogusław V. Ten sam władca w 1368 roku podarował miastu przywilej menniczy, który pozwolił na powstanie samodzielnego Księstwa Słupskiego (ze Słupskiem w roli książęcej rezydencji).

    W 1525 roku w mieście wybuchły krwawe zamieszki religijne. Mieszkańcy popierający reformację rabowali i niszczyli świątynie katolickie, a księża i zakonnicy musieli pośpiesznie opuścić miasto.

    W XVI wieku przy Wyspie Młyńskiej powstał Zamek Książąt Pomorskich, początkowo jako rezydencja obronna, a następnie renesansowa rezydencja.

    Słupsk pozostawał pod rządami dynastii Gryfitów aż do upadku Księstwa Pomorskiego, które nastąpiło w efekcie wojny trzynastoletniej. Wschodnia część Pomorza Zachodniego, w tym Słupsk, przypadła Brandenburgii.

    Od 1653 roku aż do zakończenia II wojny światowej miasto znajdowało się granicach niemieckich (pod nazwą Stolp).

    Słupsk stał się miejscem krwawych zmagań w trakcie wojen napoleońskich. Siły polskie rozpoczęły oblężenie 18 lutego 1807 roku, ponosząc przy tym duże straty, ale ostatecznie zdobywając miasto . Krwawe walki toczyły się m.in. przy Bramie Młyńskiej. Tylko jeden z poległych Polaków znany jest z imienia i nazwiska, to Bonawentura Jezierski.

    W XIX wieku Słupsk stał się jednym z najbogatszym i najszybciej rozwijających się miast w regionie. W tym czasie powstawały fabryki, browary, prężnie działali też rzemieślnicy. O okresie rozkwitu przypominają neogotyckie budowle, takie jak nowy ratusz czy poczta.

    Kres historycznej zabudowy przypadł na marzec 1945. Armia Czerwona bez większych skrupułów podpalała zabudowania na terenie starego miasta, efektem czego z powierzchni ziemi zniknęła większość zabytkowej tkanki miejskiej. Po wojnie miasto znalazło się w granicach Polski. Część budynków udało się odbudować, ale stare miasto na zawsze utraciło historyczny charakter.
    Źródło: https://www.podrozepoeuropie.pl/slupsk-atrakcje/

    ▸ Socialmedia:
    YouTube: http://www.youtube.com/c/lecewmiasto
    Facebook: http://www.facebook.com/lecewmiasto
    Website: http://www.lecewmiasto.pl

    ▸ Music:
    HOME – Dream Head
    Epidemic sound: https://www.epidemicsound.com/referral/man3bw

    ▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
    ✉️ lecewmiasto@gmail.com

    Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved
    #Slupsk #dron #lecewmiasto

    źródło: youtube/ Lece w miasto

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *