Radom z drona | 2022 | Radom z lotu ptaka | LECE W MIASTO™ [4k] – Lece w miasto

Radom z drona | 2022 | Radom z lotu ptaka

Radom jest miastem leżącym w centralnej Polsce w województwie mazowieckim nad rzeką Mleczną. Do roku 1975 w województwie kieleckim, w latach 1975-1998 stolica województwa radomskiego, a od roku 1998 miasto powiatowe.

Nazwa Radom pojawia się po raz pierwszy w źródłach historycznych w 1155 r. i ma to miejsce w bulli papieża Hadriana IV – przywileju dla biskupstwa wrocławskiego.
Najstarsza osada wczesnośredniowieczna powstała u schyłku VIII w. po obu stronach rzeki Mlecznej, na północny zachód od obecnego kopca – „Piotrówki”. Zbudowano tu osadę o charakterze wiejskim, trzebiąc tereny leśne. Osadnicy spalili drewno uzyskując w ten sposób warstwę próchnicy ornej. Ta najstarsza osada miała zapewne nieregularny układ z luźną, rozproszoną zabudową. Teren, na którym powstała był urozmaicony, pofalowany, poprzecinany ciekami lub oczkami wodnymi.

Pod koniec wieku X, na obszarze już dobrze rozwiniętego i ugruntowanego osadnictwa w dolinie rzeki Mlecznej powstaje gród, który od pocz. XI w. staje się siedzibą kasztelanów radomskich. Funkcjonuje aż do 2 poł. XIV w., kiedy wraz z lokacją Nowego Radomia (tzw. Miasto Kazimierzowskie) traci swą funkcję. Obecnie grodzisko ma kształt nasypu na planie koła o średnicy podstawy ok. 135 m i wysokości 8 m.

Centralna część grodziska została zniszczona przez niwelację dokonaną w XIV-XV w. Wewnątrz grodu, już prawdopodobnie w XII w., funkcjonował drewniany kościółek pod wezwaniem św. Piotra (w czasie badań nie odkryto jego śladów) i stąd pochodzi nazwa grodziska – „Piotrówka”. O jego istnieniu świadczą informacje w źródłach historycznych, m.in. w dokumencie z 1222 r., nadającym kościół benedyktynom sieciechowskim.

Radom znany jest głównie z Zakładów Metalowych „Łucznik”, fabryki obuwia „Radoskór” oraz z corocznych pokazów lotniczych na przełomie sierpnia i września: Air Show.
Źródło: https://www.odleglosci.pl/mapa,polski,Radom,opis,1.html

▸ Socialmedia:
YouTube: http://www.youtube.com/c/lecewmiasto
Facebook: http://www.facebook.com/lecewmiasto
Website: http://www.lecewmiasto.pl

▸ Music:
Jones Meadow – Flares
Epidemic sound: https://www.epidemicsound.com/referral/man3bw

▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
✉️ lecewmiasto@gmail.com

00:00 Radom

▸Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved |
#radom #2022 #lecewmiasto

źródło: youtube/ Lece w miasto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *