Przejdź do treści

TORUŃ – nie tylko Kopernik i piernik | Skarby, ciekawostki, atrakcje Torunia | Plan zwiedzania – Poznaje Kraje

  Subskrybuj nasz kanał, żeby nie ominęły Cię kolejne filmy o Polsce i innych ciekawych miejscach.

  Co warto zobaczyć w Toruniu? Jakie są najlepsze atrakcje tego miasta? Jakie ciekawostki i sekrety kryje Toruń? Przekonajmy się!

  Rynek Staromiejski
  Pierwszą atrakcją Torunia jest Rynek Staromiejski, na którym stoi ratusz, w którym mieści się obecnie galeria sztuki gotyckiej, rzemiosła i malarstwa. Na wieży ratuszowej znajduje się taras widokowy, z którego rozpościerają się przepiękne widoki.
  Co jeszcze warto zobaczyć na Rynku Staromiejskim? Kamienicę pod Gwiazdą z Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu, a także budynek Dworu Artusa i kilka popularnych rzeźb.

  Ulica Szeroka
  Ulicę Szeroką zamieszkiwały kiedyś wpływowe i zamożne rodziny, a dziś ciągnie się tu najbardziej znany deptak w Toruniu.

  Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i bł. ks. Stefana Frelichowskiego
  To wspaniały przykład gotyckiej architektury sakralnej. To także kolejna atrakcja Torunia zbudowana z cegły, dzięki której toruńskie Stare Miasto jest tak spójne i piękne.

  Dom Mikołaja Kopernika
  Nasz plan zwiedzania Torunia obejmuje także Dom Mikołaja Kopernika, w którym można dowiedzieć się czegoś więcej na temat jego życia, dawnej i współczesnej nauki oraz życiu mieszczańskich rodzin.
  Wstęp do Domu Mikołaja Kopernika we czwartki jest darmowy.

  Planetarium
  Planetarium dzieli się na trzy części: planetarium, geodium i Baza Mars #17. To atrakcja, którą warto odwiedzić, szczególnie jeśli do Torunia przyjeżdżacie z dziećmi.

  Muzeum Podróżników
  Z Torunia pochodził Tony Halik, który był znanym podróżnikiem. Jego przygody upamiętnia Muzeum Podróżników, w którym można zobaczyć eksponaty przywiezione z różnych zakątków świata.
  Muzeum Podróżników we środy można zwiedzać bezpłatnie.

  Muzeum Toruńskiego Piernika
  Toruń niewątpliwie kojarzy się z piernikami, z którymi związanych jest wiele atrakcji tego miasta. W Muzeum Toruńskiego Piernika można dowiedzieć się wielu rzeczy na temat trzech etapów tworzenia piernikowych dzieł oraz wziąć udział w warsztatach.
  Muzeum Toruńskiego Piernika we wtorki można zwiedzać bezpłatnie.

  Żywe Muzeum Piernika
  Warto także odwiedzić Muzeum Żywego Piernika, w którym zwiedzanie odbywa się w formie zabawy. Polecamy tę atrakcję szczególnie, jeśli do Torunia przyjeżdżacie z dziećmi.

  Niewidzialny Dom
  Niewidzialny Dom to miejsce, w którym w zupełnej ciemności można doświadczyć codzienności osób niewidomych. To nietypowa atrakcja Torunia, o której trudno opowiedzieć. To trzeba przeżyć.

  Katedra św. Janów
  Katedra św. Janów to jeden z najstarszych kościołów dawnego państwa krzyżackiego. Punkty widokowe to atrakcja Torunia, której nie można przegapić, więc warto wdrapać się na wieżę kościoła, z której rozpościera się przepiękna panorama.

  Muzeum Historii Torunia
  Muzeum Historii Torunia znajduje się w Domu Eskenów. Na kolejnych piętrach można poznać burzliwą historię miasta od czasów założenia Torunia aż po okres PRL-u.
  Muzeum Historii Torunia we czwartek można zwiedzać za darmo.

  Mury Starego Miasta
  Zwiedzanie Torunia obejmuje także pozostałości murów miejskich. Z 12 bram miejskich zachowały się 3, z 54 baszt obronnych tylko 9, a ciągnące się przez 3 kilometry mury miejskie mają dzisiaj niecały kilometr.
  Najbardziej popularną Basztą w Toruniu jest dziś Krzywa Wieża.

  Ruiny zamku krzyżackiego
  Co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu? Ruiny zamku krzyżackiego, gdzie w czasie zwiedzania można wejść do podziemi, w których znajduje się zbrojownia i wystawa archeologiczna.

  Rynek Nowomiejski
  Centrum Nowego miasta jest Rynek Nowomiejski z dawnym kościołem ewangelickim oraz kościołem św. Jakuba. Nowe Miasto w Toruniu przez wiele lat było niezależne od Starego Miasta, dlatego Toruń ma dziś aż dwa rynki.

  Muzeum Twierdzy Toruń
  Twierdza Toruń to jeden z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce. O jego historii opowiada Muzeum Twierdzy Toruń, które warto zobaczyć, jeśli interesuje Was taka tematyka.
  Muzeum Twierdzy Toruń we środy można zwiedzać bezpłatnie.

  Muzeum Etnograficzne
  W Toruniu warto także zobaczyć Muzeum Etnograficzne, które składa się z dwóch części. Pierwszą jest wystawa „Tajemnice codzienności”, a drugą park etnograficzny.
  Do Muzeum Etnograficznego we środy wstęp jest darmowy.

  Punkty widokowy
  Poza centrum miasta, po drugiej stronie Wisły znajduje się bezpłatny punkt widokowy Panorama Torunia zlokalizowany na Kępie Bazarowej. Piękne widoki na miasto rozpościerają się także z mostu im. Józefa Piłsudskiego.

  Źródła zdjęć:
  By Ewa Oderkiewicz – Own work, CC BY-SA 4.0, https://bit.ly/3MmNU1Q
  By Domun – Own work, CC BY 3.0, https://bit.ly/3tJNCvy
  By Pko – Own work, CC BY-SA 3.0, https://bit.ly/49boHRW, https://bit.ly/3SkSFNu, https://bit.ly/3SgJugQ
  By FabrykaDekoracji – Own work, CC BY-SA 4.0, https://bit.ly/46NsP9f

  #polska #toruń #atrakcje #zwiedzanie #urlop

  źródło: youtube/ Poznaje Kraje

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *