Przejdź do treści

Kazimierz | Dzielnica Żydowska w Krakowie – krótka historia, ciekawostki i atrakcje – Poznaje Kraje

    Artykuł o Kazimierzu w Krakowie: https://poznajekraje.pl/2022/08/12/kazimierz-w-krakowie/

    Zapraszamy na spacer po klimatycznym krakowskim Kazimierzu, który był kiedyś osobnym miastem i… wyspą!

    Przed wizytą w Dzielnicy Żydowskiej w Krakowie, warto poznać historię tego miejsca, bo jej znajomość pozwoli zobaczyć o wiele więcej. Uliczki Kazimierza w Krakowie kryją wiele tajemnic i ciekawych historii, o których chcemy Wam opowiedzieć.

    Kazimierz w Krakowie został założony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Co ciekawe, był kiedyś odrębnym miastem i od Krakowa oddzielała go odnoga Wisły (później ją zasypano, tworząc ulicę Dietla).

    Żydzi zostali tu przesiedleni w XV wieku ze względu na falę konfliktów oraz przejawy nietolerancji. Mieszkali tutaj także krakowscy rzemieślnicy, bo w tym miejscu mogli płacić niższy czynsz.

    Po rozbiorach Polski Kazimierz przyłączono do Krakowa i odtąd stanowił jego ubogie przedmieścia. Na początku XIX wieku zburzono mury i pozwolono Żydom osiedlić się w innych częściach miasta.

    W przedwojennym Krakowie mieszkało około 65 tysięcy Żydów. Na jego terenie można było zobaczyć ponad 90 synagog i domów modlitwy, które zostały później zniszczone przez hitlerowców. Mieszkańcy natomiast zostali zesłani do obozów koncentracyjnych i zabici.

    Dzielnica Żydowska w Krakowie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce wyjątkowe, nie tylko ze względu na historię, ale także szeroką ofertę gastronomiczną, mnóstwo urokliwych małych knajpek z różnorodnym wystrojem i kuchnią z całego świata.

    Kazimierz w Krakowie oferuje też wiele miejsc, które warto zobaczyć, by poznać bliżej historię tej dzielnicy. Zwiedzanie Kazimierza można rozpocząć na Placu Bawół, gdzie znajduje się Stara Synagoga. W jej wnętrzu mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ze zbiorami judaistycznymi.

    Kolejną atrakcją Dzielnicy Żydowskiej w Krakowie jest Synagoga Poppera, w której znajduje się obecnie księgarnia, a kiedyś był tu babiniec, czyli miejsce modlitwy przeznaczone dla kobiet.

    Synagoga Remu to najmniejsza z siedmiu krakowskich synagog, która przez lata wyróżniała się skromnym wystrojem. W czasie II wojny światowej synagoga została zrabowana, i znajdowały się w niej magazyny. Warto ją odwiedzić i przy okazji wejść na Stary Cmentarz Żydowski, na którym można zobaczyć proste nagrobki w formie tablic zamiast pomników.

    Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest ulica Miodowa. To właśnie tutaj znajdują się restauracje z szyldami jak z dawnych lat. Kiedyś siedzibę mieli tu rzemieślnicy.

    Zwiedzając Dzielnicę Żydowską w Krakowie na pewno traficie na synagogę Tempel, którą cechuje wystrój w stylu mauretańskim i niezwykłe witraże z motywami florystycznymi i geometrycznymi.

    Na krakowskim Kazimierzu stoi także Synagoga Kupa, której nazwa pochodzi od zwrotu kupat-cdaka, co po hebrajsku znaczy „puszka ofiarna”, ponieważ budowa synagogi była sfinansowana przez drobnych kupców, a nie pojedynczego sponsora. Obok synagogi można zobaczyć także pozostałości murów obronnych Kazimierza i Nowy Cmentarz Żydowski.

    Sporą atrakcją Dzielnicy Żydowskiej w Krakowie jest też podwórko prowadzące od ulicy Józefa do ulicy Meiselsa. Jeśli oglądaliście film Lista Shindlera, na pewno już kiedyś je widzieliście, bo to właśnie tutaj kręcona była jedna ze scen do tej produkcji.

    Na krakowskim Kazimierzu nie brakuje małych galerii, sklepików, klimatycznych knajpek, restauracji i murali (najbardziej popularny to „Krakowskie murale historyczne”, mural, który przedstawia twarze osób związanych z Kazimierzem).

    Spacerując po Dzielnicy Żydowskiej w Krakowie prędzej czy później dotrzemy do dawnego rynku miasta Kazimierz, czyli na Plac Wolnica z Ratuszem, w którym mieści się Muzeum Etnograficzne.

    Kazimierz w Krakowie dostał drugą szansę i dobrze ją wykorzystał. To właśnie tutaj skupia się życie nocne, jest mnóstwo modnych pubów, restauracji i galerii. Dzielnica Żydowska przyciąga szczególnie tych, którzy chcą poczuć ducha krakowskiej bohemy.

    xxx

    – Strona internetowa: https://poznajekraje.pl/
    – Instagram: https://www.instagram.com/poznajekraje/
    – Facebook: https://www.facebook.com/poznajekraje

    #kazimierz #krakow #atrakcje #zwiedzanie #polska

    źródło: youtube/ Poznaje Kraje

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *