Przejdź do treści

BIAŁYSTOK – co warto zobaczyć? Atrakcje stolicy Podlasia – Poznaje Kraje

    Artykuł o Białymstoku: https://poznajekraje.pl/2022/08/30/co-zobaczyc-w-bialymstoku-atrakcje-bialegostoku-miasta-wielu-kultur-i-narodow/

    Zwiedzając Białystok, możemy wyruszyć w drogę jednym z kilku szlaków m.in.: szlakiem murali, architektury drewnianej, białostockich świątyń, rodu Branickich oraz śladami esperanto i wielu kultur.

    W tym filmie pokażemy nasz własny plan zwiedzania Białegostoku, który stworzyliśmy w czasie kilkudniowego pobytu w tym mieście. Gotowi na wycieczkę do Białegostoku?

    Zwiedzanie Białegostoku rozpoczniemy na Rynku Kościuszki, który ma podłużny kształt i długość około 400 metrów. Za obecny układ architektoniczny odpowiada Jan Klemens Branicki, który w XVIII wieku po pożarze miasta zajął się jego odbudową.

    Największą atrakcją Białegostoku jest Pałac Branickich, który nazywany jest Polskim Wersalem lub Wersalem Podlasia. Pałac był kiedyś zamkiem obronnym, więc wyglądał skromniej i był mniejszy. Stefan Mikołaj Branicki, a później jego syn Jan Klemens Branicki przekształcili go w piękną barokową rezydencję. Warto pospacerować po ogrodach pałacowych, które mają piętrowy charakter i składają się z dwóch poziomów, utrzymanych w różnych stylach. To naprawdę przepiękne miejsce, które warto odwiedzić w czasie pobytu w stolicy Podlasia.

    Kolejnym miejscem w naszym przewodniku po Białymstoku jest Budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej to obecnie największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejsze centrum kulturalne w tej części Europy. Na dachu znajduje się taras widokowy, na który można wejść odpłatnie. Sam budynek jest przykładem nowoczesnej architektury, więc dominuje tu szkło i beton, w połączeniu z zielenią.

    W Białymstoku znajduje Aleja Bluesa, która upamiętnia muzyków zasłużonych dla tego gatunku muzyki. Od 1978 roku w stolicy Podlasia odbywa się festiwal Jesień z Bluesem, który jest najstarszym bluesowym festiwalem w Polsce! W trzydziestą rocznicę powstania festiwalu odsłonięto pierwsze tablice pamiątkowe, a od tamtej pory każdego roku przybywają kolejne.

    Bliskie sąsiedztwo Białorusi, Litwy i Rosji sprawiło, że od wieków żyli w Białymstoku przedstawiciele różnych wyznań i narodowości. Znajdziemy tu więc cerkwie, kościoły katolickie i synagogi. Najpopularniejsze sakralne atrakcje Białegostoku to: Cerkiew św. Mikołaja, Cerkiew św. Ducha, Bazylika św. Rocha i Zespół Katedralny Wniebowzięcia NMP. W mieście znajduje się też m.in. budynek Synagoga Cytronów i Dawna Synagoga Piaskower, ale pełnią one teraz inne funkcje.

    Interesującym miejscem związanym z kulturą żydowską jest Pomnik Wielkiej Synagogi, który znajduje się w dawnej dzielnicy żydowskiej. Upamiętnia on tragedię kilkuset osób pochodzenia żydowskiego, które w czasie II wojny światowej zostały zamknięte i podpalone przez Niemców w Wielkiej Synagodze.

    Zwiedzanie Białegostoku nie może odbyć się bez street artu! Spacerując po mieście, na każdym kroku można zobaczyć inny mural. Istnieje nawet specjalny szlak, wyznaczony przez miasto. Konkretne murale można też wyszukiwać na mapach Google. W naszym filmie o Białymstoku pokazujemy najładniejsze według nas murale.

    Co jeszcze warto zobaczyć w Białymstoku? Dwa ciekawe pomniki! Pierwszy z nich znajduje się na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów i nosi nazwę Pomnik Sceny Teatralnej. Pomnik ten nawiązuje do bogatej tradycji teatralnej miasta i przedstawia dwumetrową maskę, która z jednej strony prezentuje maskę tragiczną, a z drugiej komiczną. Klęczy na niej postać lalkarza, który porusza marionetką.

    Drugim pomnikiem, na który na pewno natkniecie się w czasie zwiedzania Białegostoku, jest Pomnik Podróż, który stoi przy ul. Lipowej i ma znaczenie symboliczne. Koło to symbol podróży i siły napędzającej, natomiast aktorzy sprawiają, że lalki stają się żywymi postaciami i mogą przemierzać obszary naszej wyobraźni. W konstrukcji znajdziemy specjalne wizjery, w których zawarta jest historia Białostockiego Teatru Lalek.

    Dworzec kolejowy to kolejna atrakcja Białegostoku. To zabytkowy budynek, który kiedyś był częścią kolei Petersbursko-Warszawskiej i stanowi przykład architektury neobarokowej. Dzięki renowacji został przywrócony do pierwotnego wyglądu, a w jego wnętrzu można podziwiać piękne zdobienia ścian i sufitów, żeliwne słupy oraz ozdobne posadzki. Nawiązuje swoim wyglądem do tego z przełomu XIX i XX wieku.

    Jeśli spędzacie weekend w Białymstoku i chcecie odwiedzić miejsce, które pozwoli Wam zanurzyć się w historię, polecamy Muzeum Pamięci Sybiru. Znajduje się ono w przedwojennym magazynie wojskowym tuż obok bocznicy kolejowej dawnego dworca, z którego wyruszały pociągi z zesłańcami na Sybir. W Muzeum Pamięci Sybiru można przenieść się na bezwzględny Sybir, dzięki świetnie zorganizowanej wystawie.

    xxx

    – Strona internetowa: https://poznajekraje.pl/
    – Instagram: https://www.instagram.com/poznajekraje/
    – Facebook: https://www.facebook.com/poznajekraje

    #białystok #bialystok #polska #podlasie #atrakcje #zwiedzanie

    źródło: youtube/ Poznaje Kraje

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *