PatecWariatec wraz z załogą kończą swój wielki rejs po Karaibach. Ostatni etap podróży obfitował w skrajne emocje: od spotkania z mieszkańcami dotkniętymi erupcją wulkanu, przez degustację homarów w rajskiej scenerii, aż po nieprzyjemne starcia z lokalnymi naciągaczami.
W najnowszym materiale Patec relacjonuje ostatnie dni miesięcznego rejsu po Karaibach katamaranem. Ekipa rozpoczęła ten etap od wizyty w Blue Lagoon na wyspie Saint Vincent, która w 2021 roku zmagała się z tragiczną w skutkach erupcją wulkanu La Soufrière.
Skutki erupcji wulkanu i kulisy ewakuacji
Aby lepiej zrozumieć sytuację mieszkańców, youtuber zaprezentował krótki wywiad z osobami, które przeżyły kataklizm. Jak relacjonowali świadkowie, przed wybuchem pojawiały się niewielkie wstrząsy, ale wielu ludzi, w tym władze, ignorowało zagrożenie. Autorytety zwlekały z nakazem ewakuacji, lekceważąc ostrzeżenia lokalnego entuzjasty, znanego jako “Lava man”, który regularnie chodził na wulkan i dokumentował narastające niebezpieczeństwo. Ostatecznie, gdy wulkan wybuchł, cała wyspa pokryła się grubą warstwą szarego popiołu, niszcząc zieleń i domy, a schrony były nieprzygotowane na przyjęcie tak wielkiej liczby ewakuowanych osób (brakowało w nich chociażby łóżek). Mieszkańcy do dziś mierzą się ze skutkami katastrofy, m.in. wspominając o opóźnieniach w rządowej pomocy przy odbudowie domów.
Niezrealizowane taksówkarskie plany i rajskie Tobago Cays
W ramach ciekawostki Patec spróbował w Saint Vincent zatrudnić się na jeden dzień jako kierowca taksówki. Mimo początkowych ustaleń z lokalną firmą, pomysł nie wypalił, a sam zainteresowany kierowca wydawał się zdezorientowany propozycją, co zakończyło się rezygnacją z tego planu. Dodatkowo ekipa zaopatrzyła się w lokalnym sklepie na wieczorne oglądanie walk z udziałem Mini Majka.
Kolejnym przystankiem był archipelag Tobago Cays – pięć bezludnych wysp otoczonych rafami koralowymi i turkusową wodą. Z racji braku lotnisk, miejsce to jest dostępne wyłącznie dla łodzi. Ekipa zacumowała przy wysepce Petit Bateau. Zjedli tam świeże homary przygotowywane na plaży przez lokalną legendę, Alfonso, do którego dopłynęli niewielkim pontonem (RIB-em). Nie obyło się jednak bez napięć – o względy turystów i zarobek konkurowali między sobą właściciele sąsiednich “barbecue”, próbując podkradać sobie klientów. Patec na własnej skórze doświadczył również tradycyjnego łowienia homarów w pułapkach i pływał z żółwiami morskimi, które chętnie przebywają w tamtejszych płytkich wodach bogatych w trawę morską.
Agresywni „Boat boys” i test darmowej pocztówki
Karaiby, mocno uzależnione od turystyki (około 15% całkowitego zatrudnienia według danych przytoczonych w filmie), mają też swoją ciemną stronę. Youtuber pokazał, jak w zatokach działają tzw. “boat boys” – miejscowi, którzy podpływają łódkami i natarczywie żądają ogromnych sum pieniędzy za pomoc przy cumowaniu czy wyrzucenie śmieci, strasząc turystów m.in. wezwaniem straży przybrzeżnej. Taka sytuacja spotkała sąsiedni jacht, gdzie kłótnia o pieniądze trwała prawie pół godziny.
Podczas rejsu ekipa nurkowała także do zatopionego do połowy katamaranu – ofiary jednego z dawnych huraganów, a także zawinęła na urokliwą Palm Island, na której wszystkie drzewa zostały celowo posadzone w celu zagospodarowania przestrzeni.
Finałem podróży była Grenada. Tam załoga pożegnała się z kapitanami (którzy musieli odprowadzić łódź na Martynikę) wspólną kolacją. Na lądzie, w Grenadzie, Patec i Kamil odwiedzili muzeum czekolady, dowiadując się o lokalnych plantacjach kakao. Na sam koniec postanowili przetestować mit dotyczący darmowego wysyłania pocztówek ze statku – wysłali je z placówki pocztowej umiejscowionej (ze względu na tradycje z czasów brytyjskich) na narodowym stadionie do krykieta. Wpisanie na znaczku formułki “posted” i nazwy statku zadziałało połowicznie – kartka Kamila dotarła do celu, ale pocztówka Pateca zaginęła.
Film zakończył się podsumowaniem blisko miesięcznej podróży (prawie 800 przepłyniętych kilometrów), którą youtuber określił jako idealne przygotowanie do czegoś większego – nadchodzącego rejsu przez Ocean Atlantycki.
Zobacz cały materiał wideo:
🔔 Subskrybuj kanał! → https://www.youtube.com/channel/UCYsZvmJGPzTMSBXES06-2lg?sub_confirmation=1
2
📸 Dołącz do mnie na instagramie! → https://www.instagram.com/patec_wariatec
🎬 Produkcja:
Montaż: Kamil Przygodzki, Maciej Gałązka, Patryk Maj
Animacje: Damian Sobecki
źródło: youtube/ PatecWariatec





