Przejdź do treści

Łomża z drona | Cinematic | LECE W MIASTO™ [4k] – Lece w miasto

    Łomża z drona | Łomża z lotu ptaka

    ▸Łomża to miasto, którego początki sięgają X wieku. Ówczesny gród powstał na wysokiej skarpie doliny rzeki Narew. Prawa miejskie Łomża otrzymała 15 czerwca 1418 roku od księcia Janusza I. Największy rozkwit miasta przypadł jednak na wiek XV i XVI.

    Miasto otaczają dwa regiony geograficzne – Międzyrzecze Łomżyńskie i Dolina Narwi. Łomża osadzona jest na wzgórzach morenowych. W północnej części miasta znajduje się zaś obszar Chronionego Krajobrazu Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi. W granicach miasta położony jest Las Jednaczewski, miejsce odpoczynku mieszkańców. Są tam wytyczone ścieżki zarówno do codziennego joggingu jak i ćwiczeń. W Łomży znajduje się także 12 pomników przyrody, kilka z nich znajduje się w najstarszym parku im. Jakuba Wagi przy ulicy Wojska Polskiego. Na obszarze ponad 3,5 ha rosną tam lipy, jesiony i buki.

    Wielką zaletą położenia Łomży są również liczne jeziora zakolowe, stanowiące niesamowity zbiór roślinności wodnej i szuwarowej. Miasto jest bardzo bogate nie tylko pod względem przyrodniczym, ale również architektonicznym.

    Wizytówką Łomży są głównie:

    Ratusz pochodzący z lat 1822-1823 (neoklasycystyczna budowla, której główną oś stanowi wieża z wejściem do urzędu. W 2005-2006 po odnowie wróciła obecna w pierwotnej wersji kopuła projektu Aleksandra Groffego przykrywająca wieżę).
    Brama Napoleona – znajduje się przy ul. Żydowskiej na szcycie schodów. Jest to wejście do domu, w którym prawdopodobnie zatrzymał się Napoleon prowadząc wojska na Moskwę
    Klasztor Kapucynów i kościół Matki Bożej Bolesnej, ocalony w 1944 roku przed wysadzeniem przez Niemców.
    Katedra św.św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela – Kościół jest najstarszym obiektem w północno-wschodniej Polsce, wybudowano go w latach 1504–25. Świątynia ma charakter pseudobazyliki.
    Pałac Biskupi – znajduje się w pobliżu Katedry św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela. Pałac należy do zabudowań kurii, powstał w 1925 roku.
    Kościół Świętej Trójcy i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – świątynia nie jest zabytkowa, jednak w jej wnętrzu znajduje się klika wartych uwagi zabytkowych przedmiotów, np. krucyfiks z XVII wieku.
    Klasztor Benedyktynek – obok Kościoła Świętej Trójcy i WNMP.
    Pomniki, w tym najbardziej znane: pomnik Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszki, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stacha Konwy, Zygmunta Glogera, pomnik w hołdzie żołnierzom 33 P.P., pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego.
    Miejska Biblioteka, której historia sięga XIX wieku.
    Muzeum Północno – Mazowieckie słynące z wystawy „Bursztyn z dorzecza Narwi” znajduje się przy ul. Dwornej 22c.
    Pałac Gubernatora – wybudowany w 1866 roku. Po I wojnie światowej został wykupiony przez Kościół i przeznaczony na seminarium duchowne.
    Mauzoleum rodziny Śmiarowskich – budowla w kształcie rotundy ufundowana w roku 1838. obok znajduje się dzwonnica i brama w murze cmentarnym.
    Filharmonia Kameralna będąca organizatorem wielu audycji muzycznych, koncertów m.in. jesiennego festiwalu muzycznego SACRUM ET MUSICA.
    Teatr Lalki i Aktora powstały w 1987 roku .
    Wielkim wydarzeniem odbywającym się co roku w Łomży jest konkurs o nagrodę i medal Zygmunta Glogera za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie humanistyki.

    Z biegiem lat Łomża stała się również miastem coraz bardziej rozwiniętym gospodarczo. Z czasem zwiększa się również liczba podmiotów gospodarczych w mieście. Ponadto Łomża ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę miejską, co daje duże możliwości rozwojowe w przyszłości oraz wiele ułatwień dla turystów.

    Atrakcyjne turystycznie okolice Łomży to przede wszystkim przełom rzeki Narew, bliskość Narwiańskiego i Biebrzańskiego parków narodowych, stare carskie forty w okolicach miasta oraz kurpiowski skansen w Nowogrodzie. Miasto stanowi wraz z całą ziemią łomżyńską część Zielonych Płuc Polski, które charakteryzują się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi i nieskazitelną przyrodą.
    Źródło: http://atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-turystyczne/lomza-opis-miejscowosci/

    ▸ Socialmedia:
    YouTube: http://www.youtube.com/c/lecewmiasto
    Facebook: http://www.facebook.com/lecewmiasto
    Website: http://www.lecewmiasto.pl

    ▸ Music:
    Marshall Usinger – Excavate
    Epidemic sound: https://www.epidemicsound.com/referral/man3bw

    ▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
    ✉️ lecewmiasto@gmail.com

    Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved

    #lomza #dron #lecewmiasto

    źródło: youtube/ Lece w miasto

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *