Czy będzie kolejny nabór do programu Kolej Plus? – Portal Kujawski

Więcej: https://portalkujawski.pl/region/item/25308-wiceminister-infrastruktury-nie-wyklucza-ze-bedzie-kolejna-edycja-programu-kolej-plus

Województwo kujawsko-pomorskie zalicza się do grona tych niewielu, które nie uczestniczą w programie przywracania kolei lokalnej Kolej Plus, przyczyną tego jest niezłożenie w terminie żadnych projektów. Pytaliśmy wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela, czy być może w przyszłości pojawi się kolejna edycja tego programu.
Zaczęliśmy jednak od pytania o Krajowy Program Kolejowy. W najnowszej aktualizacji tego programu na liście podstawowej znajduje się jedynie modernizacja linii kolejowej nr 201 z Bydgoszczy do Gdyni, która głównie będzie służyć transportowi kolejowemu. Pozostałe zadania jak modernizacja linii nr 131 Inowrocław – Bydgoszcz – Tczew oraz ciągu linii nr 18 – 203 na Gorzów Wielkopolski i Szczecin, są na liście rezerwowej.

– Krajowy Program Kolejowy jest skonstruowany w taki sposób, że ma listę podstawową na którą mamy zapewnione środki finansowe i listę rezerwową. W ramach tej listy rezerwowej znajduje się cały szereg projektów, które również są przygotowywane do realizacji, ale są one w fazie mniej rozwiniętej – tłumaczy wiceminister Andrzej Bittel – Oczywiście robimy to po to żeby mieć możliwości realizacji inwestycji bardzo elastyczne. Dowodem na to jest obecnie się kończący program kolejowy, którego wartość wynosiła 66 mld na początku, a na koniec jest 77 mld. Więc umieszczenie na liście rezerwowej danego projektu, że jest on w perspektywie zainteresowania państwa polskiego, polskich kolei i ma szansę na realizację tyle, że jest na mniejsze zaawansowanie.

Drugie nasze pytanie do wiceministra dotyczyło ewentualnych kolejnych naborów projektów do programu Kolej Plus, wcześniej Bittel wyraził ubolewanie, że ostatecznie z naszego województwa nie było żadnych projektów – Nie mogę teraz zagwarantować, że będzie kolejna edycja tego programu, ale rzeczywiście taka myśl po mojej głowie się kręci, że warto byłoby zrobić kolejną edycję programu Kolej Plus. W tej chwili się skupiamy na wdrożeniu do realizacji projektów z tego programu.

źródło: youtube/ Portal Kujawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *