Raport o stanie świata – 18 marca 2023 – Dariusz Rosiak

W Stanach Zjednoczonych, po panice w mediach społecznościowych, upada jeden z największy banków — Silicon Valley Bank. Prezydent USA Joe Biden uspokaja, że amerykański system bankowy jest bezpieczny, ale konsekwencje bankructwa zaczynają być odczuwalne na całym świecie. Czy Twitter może doprowadzić do upadku wielkiej instytucji finansowej i jakie mogą być tego konsekwencje?

Australia porozumiewa się ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią w sprawie budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Przywódcy Korei Południowej i Japonii ocieplają stosunki po kilkunastu latach. Czy w Azji tworzy się nowy antychiński front? I co można a co nie (i komu) w atomowych czasach?

Sprawa kontrowersyjnego wpisu legendy brytyjskiej piłki nożnej Gary’ego Linekera wywołała burzę u brytyjskiego nadawcy publicznego BBC. Lineker skrytykował nową politykę azylową Zjednoczonego Królestwa, która zakłada odsyłanie nielegalnych migrantów do krajów pochodzenia. Jak pogodzić bezstronność z wolnością słowa i co ta sprawa mówi o samej BBC?

Władze Gruzji oskarżają Ukrainę, że próbuje wpłynąć na sytuację polityczną państwa i wciągnąć kraj w wojnę z Rosją. Wcześniej Gruzini powstrzymali przed wprowadzeniem antydemokratycznych przepisów partię Gruzińskie Marzenie. O czym marzy dziś Gruzja?

Co mają wspólnego kolorowe kropki z Alicją z Krainy Czarów, marką Louis Vuitton i z Japonią? W Raporcie powiemy o Yayoi Kusamie, jednej z najbardziej znanych artystek XX wieku i o tym, czego uczy nas jej przedziwna kariera.

I jeszcze o nagradzanych osłach i innych zwierzętach dobrej i złej roli (albo woli)…

Rozkład jazdy:

00:00:00 – Wstęp
00:02:20 – Red Hot Chilli Peppers – Fortune Faded
00:05:41 – Tomasz Makarewicz o upadku SVB
00:32:26 – Łukasz Kulesa o nowym antychińskim froncie
00:58:57 – Tigarah – Culture, Colour, Money, Beauty
01:03:02 – Świat z boku – Grzegorz Dobiecki o nagradzanych osłach
01:09:05 – Podziękowania
01:13:48 – Anna Dudzińska o Yayoi Kusamie
01:33:08 – Jakub Krupa o kontrowersyjnym wpisie Linekera
01:56:03 – Wojciech Górecki o marzeniach Gruzji
02:14:32 – Do usłyszenia
02:14:58 – Circus Mircus – Lizard In A Fish Tank ft. Qaji Todia

źródło: youtube/ Dariusz Rosiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *