„Gdańsk 1939” – film dokumentalny – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939”. Produkcja w reżyserii Grzegorza Karbowskiego opowiada o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie nawiązującej między innymi do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30.

„Gdańsk 1939” jest klasycznym filmem dokumentalnym pod względem produkcji i treści – nie zawarto w nim rozbudowanych animacji czy scen paradokumentalnych. Film w zdecydowanej większości składa się z relacji świadków połączonych z wypowiedziami historyków – badaczy dziejów Wolnego Miasta Gdańska i II wojny światowej. Produkcja została wzbogacona o unikatowe archiwalia w postaci fotografii i nagrań pokazujących Wolne Miasto Gdańsk, życie i losy Polaków w Gdańsku, a także narastającą grozę w związku z przejmowaniem w mieście władzy przez NSDAP, a w końcu – pierwsze dni Września 1939 roku.

Film w uporządkowany i przystępny sposób przedstawia całościowo wydarzenia roku 1939 w Gdańsku. Znajdziemy tu między innymi szereg zagadnień związanych z tragicznymi losami polskiej i żydowskiej ludności, ale i bohaterską obronę Westerplatte czy Poczty Polskiej w Gdańsku. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne, w tym nieznane szerszej publiczności. Dopełniają je fragmenty notacji filmowych ze świadkami historii, zrealizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

________________________
„Gdańsk 1939”, 55 min, 2019, Polska, dokumentalny

reżyseria: Grzegorz Karbowski
producent: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk
Film zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat medialny: Telewizja Polska i Polskie Radio

Film został zrealizowany w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

źródło: youtube/ Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *