Elbląg – miejsce, które zachwyci Cię swoim pięknem! [4k] – Miasteczko

Elbląg – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, powiat grodzki Elbląg, stolica powiatu ziemskiego elbląskiego. Jedno z większych na północy Polski u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego.

Początek historii osadnictwa w Elblągu datuje się na II tysiąclecie przed naszą erą, jednak ostatecznie przyjęto tezę, że jest to II połowa 1-ego tysiąclecia naszej ery. Ludzie tego okresu prowadzili koczowniczy tryb życia, zakładali niewielkie obozowiska.

Przez wieki historia Elbląga była niezwykle burzliwa. Był pod panowaniem krzyżackim, polskim, w XVI wieku przeżył okupację szwedzką. Koniec XIX i początek XX wieku to okres dynamicznego rozwoju miasta. Wtedy to Elbląg rywalizował jako port handlowy z Gdańskiem. Powstało wiele zakładów przemysłowych w tym fabryka cygar, lokomotyw (obecnie teren „ELZAMU”). Pod koniec II wojny światowej znacznie zniszczony przez wkraczających Rosjan. Prawie całkowicie zburzona zabudowa Starego Miasta, które uchodziło za jedno z największych i najpiękniejszych w Europie.

Największy rozwój miasta przypada na lata 1975-1998, kiedy to Elbląg był stolicą województwa.

Elbląg jest ważnym węzłem komunikacyjnym, głównym ośrodkiem przemysłu ciężkiego (turbiny, śruby okrętowe itp), przemysłu spożywczego – browar, również turystycznego (Kanał Elbląski ze sławnymi pochylniami).

#elblag #staremiasto #bulwary

źródło: youtube/ Miasteczko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *