Przejdź do treści

Bolesławiec – stolica polskiej ceramiki (2022). Laureat nagrody za rewitalizację starego miasta. – Japar Studio – Zwiedzaj z nami

  Bolesławiec jest jednym z najstarszych miast w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego.
  Malowniczo usytuowany w dolinie rzeki Bóbr, w otoczeniu Borów Dolnośląskich, należy do najpiękniejszych miast regionu.
  Według zapisów kronikarzy, osada powstała już pod koniec XII w., a przed rokiem 1251 otrzymała prawa miejskie.
  40-tysięczny Bolesławiec określany jest mianem polskiej stolicy ceramiki.
  Od wieków bowiem słynie z produkcji wyrobów ceramicznych o unikalnym wzornictwie i walorach użytkowych. Tutejsze wyroby, tzw. buncloki (ceramika bolesławiecka nazywana tak od niemieckiej nazwy Bolesławca – Bunzlau), są dobrze znane nawet za granicą.
  Obecnie w Bolesławcu i jego okolicach działa wiele firm ceramicznych. Sięgają one nie tylko do historycznych wzorów, ale stworzyły też wiele nowych, oryginalnych form i dekoracji.
  Od 1994 roku w Bolesławcu organizuje się Święto Ceramiki – jedną z największych tego typu imprez w tej części Europy. Impreza ta ma na celu promowanie bolesławieckiej ceramiki.
  Ale Bolesławiec warto zobaczyć nie tylko dla glinianych wyrobów, lecz także dla pięknie zrewitalizowanej w ostatnich latach przestrzeni publicznej. Miasto otrzymało w 2011 r. nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich za rewitalizację rynku starego miasta wraz z plantami.

  Miasto posiada pieczołowicie odrestaurowany układ urbanistyczny z bardzo dobrze zachowaną średniowieczną siatką ulic i bogatym zespołem zabytków z okresu średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu i ciekawymi budowlami z XIX i XX w.
  Główny plac miasta – Rynek – ma kształt prostokąta. Z jego krótszych boków odchodzą po dwie ulice, a z dłuższych po jednej.
  W centrum rynku znajduje się barokowy Ratusz Miejski z gotyckimi elementami wieży, wzniesiony w latach 1524-1535. Obecny kształt budowli uzyskany został po wielu przebudowach w 1776 roku.
  Ratusz jest zespołem trzech budynków połączonych ze sobą. Trójkondygnacyjna bryła złożona jest z wieży i dwóch równoległych skrzydeł.
  Obecnie ratusz spełnia funkcję urzędu miasta.

  Wzdłuż pierzei rynkowych i ulic staromiejskich ciągnie się zabudowa kamieniczna.
  Kamienice wokół Rynku Starego Miasta – wybudowane są we wszystkich znanych nam stylach, od baroku, aż do klasycyzmu. Pieczołowicie odrestaurowane, a po zmroku pięknie oświetlone zachwycają swoją urodą.
  Ważnym zabytkiem jest Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Został wzniesiony w XV w., w stylu gotyckim, na miejscu starszej, XIII-wiecznej budowli, zniszczonej przez husytów. Wewnątrz: bogaty barokowy wystrój, potężny ołtarz i cenne malowidła. Na ścianie kościoła zegar słoneczny z początku XX w., a wokoło świątyni usytuowano barokowe rzeźby. Od 7 października 2012 roku Kościół jest Bazyliką Mniejszą.

  Stare Miasto okalał ciąg średniowiecznych murów obronnych z trzema bramami miejskimi.
  Zostały one w większości rozebrane w okresie wojen napoleońskich, a w ich miejscu po 1867 powstały Planty. Dość liczne fragmenty XIV-wiecznych murów zostały bardzo dobrze odrestaurowane. W okól nich utworzono historyczną trasę spacerową. Na jej szlaku można podziwiać wiele zabytkowych budowli i zapoznać się z ich historią, korzystając z umieszczonych tablic informacyjnych.
  Zabytki
  Dawny kościół ewangelicki, obecnie kościół katolicki. pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy – późnobarokowy, powstał w latach 1752–1759 na miejscu zamku książęcego, który spłonął w 1642 i został rozebrany na polecenie Szwedów. W latach 1834-1835 dobudowano dzwonnicę o wysokości 73 m, w stylu neogotyckim.

  Willa – Al. Partyzantów 3 – budynek w stylu neorenesansowych zbudowany w latach 70-tych XIX wieku.

  Dawna sala gimnastyczna – przy ulicy Zgorzeleckiej. Wzniesiona w 1879 roku, była pierwszym tego typu obiektem w mieście.

  Budynek dawnych Miejskich Zakładów Kąpielowych
  Starsza część budowli z 1895 w stylu włoskiego neorenesansu. W latach 1913–1915 dobudowano pływalnię. W budynku mieściła się nowoczesna łaźnia parowa, basen i sala do ćwiczeń.

  Willa Hermana Muellera
  Została wzniesiona w drugiej połowie XIX przez aptekarza Hermana Muellera, założyciela znanego czasopisma farmaceutycznego. Obecnie budynek jest siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury.

  Gmach dawnego Gimnazjum, obecne Sąd Rejonowy, wzniesiono w latach 1861- 1864, w stylu neogotyckim, Potężny gmach, z czwartą pod względem wysokości wieżą w mieście (o wysokości 38,6 m) jest niewątpliwie jedną ciekawszych budowli miasta. Uznawany był za jedną z najlepszych ówczesnych realizacji gmachów szkolnych.

  Teatr Stary
  Budynek z l. 1885–1886, przebudowany w 1913 r. Do 1945 posiadał stały zespół aktorski. Po wojnie wykorzystywany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu.

  Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w regionie jest odrestaurowany wiadukt kolejowy nad rzeką Bóbr, zbudowany w XIX w.

  Ma 35 sklepionych przęseł, 490 m długości, 8 m szerokości i wznosi się na wysokość 26 metrów. Ta potężna kamienna budowla należy do najdłuższych tego typu budowli w Europie.

  źródło: youtube/ Japar Studio – Zwiedzaj z nami

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *